Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sochaczewie zaprosiło już po raz drugi dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w konkursie literackim pn. „Świat bez przemocy”.
Temat tegorocznej edycji to „Czy przemoc rodzi się z lęku?” Forma, podobnie jak w roku ubiegłym była dowolna, mogło to być opowiadanie, wiersz, list, kartka z pamiętnika, bajka. 29 listopada nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród oraz wyróżnień.Odbyło się ono w Państwowej Szkole Muzycznej, a konkurs uświetnił występ właśnie uczniów tej szkoły, w tym Natalii Donat, pianistki, stypendystki starosty sochaczewskiego.
Konkurs poprowadziły wspólnie: Katarzyna Kajak, dyrektor PCPR oraz Kamila Gołaszewska-Kotlarz, wicedyrektor. Nie mogło zabraknąć też fundatorów nagród, m.in. Tadeusza Głuchowskiego, wicestarosty – Starostwo Powiatowe w Sochaczewie ufundowało nagrody, podobnie jak Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który reprezentowała Anna Ulicka, wicedyrektor oraz członek Zarządu Powiatu. Nagrody książkowe dla autorów najciekawszych prac ufundował także Michał Gołkowski, przewodniczący komisji konkursowej oraz redakcja tygodnika „Echo Powiatu” i radia Sochaczew, które reprezentowała Izabela Goryniak. Wraz z laureatami na rozstrzygnięcie konkursu przyjechali m.in. ich rodzice, opiekunowie i nauczyciele a także dyrektorzy placówek.
W tym roku na konkurs wpłynęły 63 prace z 18 szkół oraz dwóch placówek oświatowych – w Giżycach i Załuskowie. Młodzież nie miała trudności z określeniem przemocy, wskazywała na różne jej objawy, od przypadków w domu, po te na podwórku czy szkole. Niektóre prace mocno ściskały za serce, powodowały wzruszenie i zdziwienie, jak młodzi ludzie są bacznymi obserwatorami. Jednym z zamysłów tego konkursu jest pokazanie, że problem przemocy istnieje i dotyka bardzo często kogoś z naszego bliskiego szkolnego, rodzinnego otoczenia. Nadesłane prace potwierdziły, że w większości przypadków przemoc rodzi z lęku - lęku odrzucenia, braku akceptacji z różnych powodów – jak choćby gorsze ubranie, bieda w domu, problemu alkoholowego rodziców itp. Młodzież bardzo dobrze, realnie wręcz przedstawiła scenki pokazujące przemoc fizyczną czy psychiczną. Nie bądźmy obojętnie, bierni - reagujmy. – Wiem, że przeczytanie tylu prac to było nie lada wyzwanie dla członków komisji konkursowej, a do tego wybranie tych najciekawszych, nie zazdroszczę. Jednak cieszę się, że ten wyjątkowy konkurs, który powoduje tyle wzruszenia, cieszy co roku sporym zainteresowaniem. Starostwo Powiatowe z chęcią będzie wspierać ten konkurs, fundując nagrody – zapewniał obecny na rozstrzygnięciu konkursu Tadeusz Głuchowski, wicestarosta.
Osiągnięcia naszych wychowanków:
Kategoria 11-14 lat:
I nagroda:
- Dominika Przydatek „Kartka z pamiętnika”– Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Giżycach
Kategoria 15-18 lat:
II nagroda:
- Katarzyna Kaczyńska „Drugie śniadanie” – Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Giżycach
Dodatkowo wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Jastrzębska, Patrycja Śmiały, Małgorzata Basior, Tomasz Zawadzki, Weronika Sadowska.
Starostwo Powiatowe w Sochaczewie